zabawki

Dzieciństwo i zabawki

Zapewne świetnie pamiętasz swoje własne dzieciństwo. Nie zawsze było łatwo, często czegoś brakowało, a wyśnione marzenia Ciebie – jako szkraba nie spełniały się pod świąteczną choinką. Teraz jesteś dorosły, masz ambicje zawodowe, dom i żonę i wreszcie upragnione dziecko. I pewnie jak każdy zakochany rodzic starasz się mu ofiarowywać to, co najbardziej wartościowe. Obrzucasz oryginalnymi prezencikami, wybierasz pobudzające wyobraźnię zabawki, szukasz wydania i książki, które czegoś dziecko nauczą.

To świetnie! Musimy jednak mieć na uwadze to, aby nie rozpędzić się za bardzo w tzw. obkupywaniu małego brzdąca. Nadmiar naprawdę szkodzi. I nawet gdy nie widzisz o tym teraz, to na pewno to zauważysz. Często marzyłeś by mieć auto na radio, więc kupujesz je małemu synowi. To dobrze, ale czy zastanowiłeś się nad tym z kim będzie się nim bawił, gdy Ty będziesz stale w męczącej pracy?

A może jesteś odpowiedzialną mamą, która wciąż daje pociesze lalki Annabell czy Baby Born, mądre gry rozwijające umysł i ubranka dla lalek? To również dobrze – o ile nie zapomnisz, żeby dorastające dziecko zabrać również na spacer, do parku czy na plac zabaw, czy pokazać jej odrobinę okolicy.

Czas jaki spędzasz z małym brzdącem jest dla niego niezwykle ważny i nawet najbardziej oryginalne figurki czy gadżety z animowanym bajeczek dla dzieci ani drogie zabawki nie zastąpią maluchom wesołego spojrzenia własnej mamy i zabawy z wesołym tatą. Jak nie wyhodować sobie rozpieszczonego do granic syna lub córki? Przede wszystkim: nie urzeczywistniaj wszystkich dziecięcych zachcianek. Wiesz, że możesz i że chciałbyś, ale myślący rozsądek będzie ważniejszy niż ciągłe lupowanie w sklepach z gadżetami i zabawkami. Po drugie: wysyłaj dzieci na ponadplanowe zajęcia i nauki języków ale i tu zachowaj zdrowy limit.

Zapamiętaj: nawet Ci, co nie zdali sławnej matury mogą wypracować swój milion dolarów, zatem nie wymagaj od potomka do uczenia się po nocach i pamiętaj, że małe ale mądre bajki czytane wspólnie są doskonałe, ale nie całą na dzień! O czym jeszcze dobrze nie zapominać? O tym, że nasze rodzicielskie niezrealizowane marzenia nie zawsze są wyśnionymi marzeniami naszych dzieci.

Może dziecko nie chce zostać biegaczem na długie dystanse albo modelem? Może rozmarza się o tym, by tworzyć książki albo projektować komiksy do wydań? A może jego marzeniem jest stepowanie, a nie piękna gra na pianinie ku radości gości i rodziny. Nie zachęcaj dziecka do wszystkiego, pozwól by własnoręcznie szukało ciekawej i interesującej go zabawki, ale nie dawaj od razu mu każdej. Dawaj wybór, ale pokaż że nie zawsze się z nim zgadzasz. I wiedz: twoje dziecko to nie rozpuszczony królewicz, który musi mieć modne właśnie dziś zabawki i klocki. Milusińskiemu wystarczy, że będziesz je kochać i szanować.


-----
Strona zabawki.genialne.eu prezentuje ciekawe artykuły tematyczne związane ze wszystkim, co dotyczy zabaw i różnych innych form rozrywki proponowanych dzieciom. Opisy zabawek, gier, aktywności ruchowych, pomysły na zabawy i spędzanie czasu z dzieckiem i wiele innych. Życzymy udanej lektury!
Świat dziecka na wesoło!

Dodaj komentarz